Siia püüame koguda kõike artikle mis leiame ajalehtedest


Sõudja Andrei Jämsä on imemees (06.08.08 Pärnu PM Enn Hallik)

Eestile, täpsemalt personaalselt endale viimasel kvalifikatsiooniregatil juuni lõpus Poolas olümpia ühepaadipileti teeninud Pärnu sõudeklubi mees Andrei Jämsä soovib Pekingis jõuda vähemalt poolfinaali.

Jämsä, kes lendas koos Jüri Jaansoni, Tõnu Endreksoni ja kolmiku ühise treeneri Tatjana Jaansoniga Pekingisse 1. augustil, stardib eelsõidus kohe olümpia alguses 9. augustil. Enne seda läbis ta koos sama seltskonnaga kolmenädalase treeninglaagri Leedus Trakais.

Sealt tulles ütles Jämsä, et on küll natuke väsinud, aga stardini jääb veel üle nädala ja sellega jõuab nii taastuda kui aklimatiseeruda.

Vigastus ei anna tunda

Terve eelmise hooaja saladusliku kõhuvalu (lõpuks selgus, et oli kubemelihase viga) tõttu vahele jätma pidanud Jämsä enam tervise üle ei kurda.

“Tunda ei anna, kuid teen profülaktikaks ikka eriharjutusi,” rääkis Jämsä. “Mu kõik jõunäitajad on head, vorm ja enesetunne oli viimase laagri trennides kord veidi parem, kord kehvem.”

Oma sõudetehnikat peab Jämsä treeneri hinnangule toetudes korralikuks ja stabiilseks, vaja olevat viimastes treeningutes olümpiakanalil veel kiirust lisada.

Neli aastat tagasi Ateena olümpial sõudis Jämsä koos narvalaste Andrei Šilini ja Igor Kuzmini ning klubikaaslase Oleg Vinogradoviga paarisaeru neljapaadil ning sai kõrge üheksanda koha.

2005. ja 2006. aastal teenis Jämsä Eesti neljapaadi eessõudjana MM-pronksi. Neljapaadi kandidaat oli ta ka Pekingiks, kuni vigastus mehe rivist viis.

“Ma ei mõtle enam sellele või üldse neljapaadile,” ütles Jämsä. “Tegelikult meeldib mulle ühepaat rohkem.”

Tatjana Jaanson ütles, et peab Jämsä olümpiale pääsu suureks imeks ja arvab, et iga koht, mille Andrei Pekingis keskmisest kõrgemal lõpetab, on õnnestumine.

Treener imetleb Jämsät

“Trakais treenis ta oma programmi järgi vastavalt põhjale, mis tal all on,” rääkis Jaanson. “Andrei pidas vastu ja jõudis enda kohta heasse vormi.”

Sellega, et nõelasilmast läbi pugemine ja olümpiale jõudmine ime oli, nõustus ka Jämsä ise. Aga kaotama ta seal ei lähe.

“Lähen ja sõidan nii, et pärast ei peaks kahetsema, et midagi varuks jätsin,” lubas Jämsä. “B-finaali ehk esitosinasse tahaks ikka saada, A-finaal on vist palju tahta. Aga miks mitte võtta eesmärgiks tõusta eelmise olümpia üheksandast kohast vähemalt ühe pulga võrra kõrgemale?”

“Jämsä annab endast parima, selles pole kahtlust,” kinnitas treener Tatjana Jaanson.


Kas Jämsä murrab end neljapaadi tagasi? (24.04.08 SL Õhtuleht Ville Arike)

Mulluselt sõudmise MMilt teenisid Pekingi olümpia pileti Eesti kahe- ja neljapaat. Kui kaheses istuvad Jüri Jaanson ja Tõnu Endrekson nagu raudnaelad, siis neljase uks on pealtnäha lahtisem. Aga kas ikka on, näiteks paadi omaaegse ees-sõudja Andrei Jämsä jaoks?

Erinevalt mitmest varasemast aastast ei peeta sel kevadel katsevõistlust paatkondade moodustamiseks. Kahepaadil maailma karika ja MM-pronksi võitnud Jaanson ja Endrekson saavad rahulikult valmistuda Pekingiks.

Neljane läheb vähemalt mai alguses MK-sarja esimesele etapile samas koosseisus, millega MMil B-finaali jõuti: Allar Raja, Igor Kuzmin, Vladimir Latin, Kaspar Taimsoo. "Noored Latin ja Taimsoo on talvega jõudsalt arenenud, nad ei pea koha pärast väga värisema. Teised peavad midagi erakordset korda saatma, et nende asemele pääseda," kuulutab paatkonna treener Matti Killing.

Suurde paati ihkavad istuda Jämsä ning mullu ühepaadil sõudnud ja MMil kõrbenud Leonid Gulov, aga ka kergekaalust üle tulnud Valeri Prosvirnin.

Kui Gulov on harjutanud koos Killingu grupiga, siis Jämsä Tatjana Jaansoni juhendamisel Jüri Jaansoni ja Endreksoniga. Teatavasti niitis pikk haigus Jämsä terveks eelmiseks hooajaks jalust. Nüüd on ta tervise korda saanud ja viibib laagris Amsterdamis.


Jämsäl võib lihtsalt ajast puudu jääda

"Aeroobses mõttes olen elu parimas vormis, aga anaeroobset tööd olen jõudnud teha väga vähe. Olümpiani veel on aega, kuid startideni, mille põhjal olümpiale minejad selguvad, eriti mitte. Oleksin pettunud, kui ma Pekingisse ei pääse, aga mõistan, et mul võib aega nappida. Üks on kindel – sõudmist ma ei jäta, sest ma pole ennast veel realiseerinud," mõtiskles aastatel 2005 ja 2006 neljapaadil kaks MM-pronksi võitnud Jämsä.

Killing tahab esmalt näha, kuidas saab neljapaat end liikuma mai teisel nädalavahetusel Münchenis peetaval esimesel MK-etapil. "Hetkel ei saa ma ühelegi mehele midagi ette heita. Horvaatias proovisime jõudu tugeval rahvusvahelisel võistlusel, kus Raja ja Kuzmin said kahepaadil teise ning Latin ja Taimsoo viienda koha. Seejuures nooremad püüdsid üle, nendes on tegelikult rohkem sees," räägib Killing.

"Kahtlemata soovime viia olümpiale tugevaima paatkonna. Aga neljases peab midagi juhtuma ja keegi ülejäänutest peab end rahvusvahelisel tasandil tõsiselt näitama, et mõnda praegustest meestest välja lüüa."

Alaliidu peatreeneri Jaan Tultsi sõnul on olümpiapaadi koostamine usaldatud Killingu kätte. Too tahab jaanipäeva eel peetaval viimasel MK-etapil startida samade meestega, kes esindavad Eestit olümpial. Seega peaks koosseis saama juuni alguses selgeks.

Võrdlemisvõimalus avaneb alles mai lõpus

Üks võimalus kõigi kandidaatide suutlikkus üle vaadata avaneb mai lõpus peetavatel Eesti karikavõistlustel. Koduse hooaja avastart antakse aga eeloleval nädalavahetusel Tartus. Seal ei osale Tatjana Jaansoni grupp, kes naaseb Hollandist laupäeva õhtul.

"Kahe aasta taguste teenete järgi ei saa kedagi paati võtta. Jämsä kohta on väga raske hinnangut anda, kui meil pole otsest võrdlemisvõimalust. Oli juttu, et näen teda Horvaatia ja Tartu võistlustel, aga kumbki ei sobi tema plaanidega," lausub Killing.

Kui neljase uks jääb Jämsä, Gulovi ja Prosvirnini jaoks suletuks, on ühel neist võimalik üritada olümpialepääsu ühepaadil, valikvõistlus peetakse juuni keskel Poznanis.


Sõudja Andrei Jämsä: "Olümpiaks olen tagasi" (11.06.07 SL Õhtuleht Gunnar Press)

Neljapaadi eessõudjana kaks MM-pronksi võitnud Andrei Jämsä hingeldab kodumaja viiendale korrusele tõustes pisut. Toas prahvatab pikast haigusest taastuv lihastes mees: "Varem liikusin trepil treenimiseks paarishüpetega, astmeid vahele jättes! Aga ma olen Pekingi olümpiaks tagasi!"

"Kaheksa kuud haigust ja kaks operatsiooni on vormi täiesti ära viinud," jätkab Jämsä. "Olen pruukinud eriti kangeid antibiootikume. Ning ometi ei oska arstid ikka veel täpselt öelda, mis toimus. Jääb uskuda ja loota."

Kaheksa kuud valu, mille põhjust ei leitud

Jämsä käis eessõudjana juba Ateena olümpial, kus saadi 9. koht. Järgmiseks hooajaks liideti tugevaimad ühte paati, võideti MK-etappe ja esimene MM-medal. Mullu oli Jüri Jaanson tõbine ja Leonid Gulov treeneriga tülis, kuid MM-medal tuli ka uues koosseisus. Ettevalmistus nüüdseks suveks algas optimistlikult.

Kui Jämsä septembris kõhuvalu tundis, ei osanud ta esiti midagi hullu karta – sportlasel valutab ikka kusagilt. Peagi selgus, et ka arstid ei oska midagi arvata. Põhjalikudki uuringud kinnitasid, et sportlane on terve kui purikas. Tuli vastik talv.


"Valu kõhu alaosas oli tuim, kuid tugev. Ma ei saanud isegi aru, kui palju valu trennist sõltus, aga treenimist segas see küll. Vahel tundsin end hästi ja tugevdasin treeninguid – valu ägenes. Teinekord tuli valu hoopis puhkuse ajal. Käisin arstide vahet, uroloogide juures ja kus veel. Ei midagi," räägib Jämsä.

"Kui kõik oli läbi uuritud, jäi kahtlusaluseks pimesool, ehkki see polnud põletikus. Arstide konsiilium otsustas – lõikame välja. Rohkem nagu igaks juhuks või nii."

Algul pimesoolelõikus ja siis järellõikus

Tagantjärele on selge, et lõikus tulnuks teha kohe, varakevadel, siis võinuks suvest veel asja saada. Ent just siis taandus valu, naastes kolmenädalaseks Sevilla laagriks. Kuu aega tagasi tuli nuga ikkagi platsi.

"Pimesool lõigati välja Mustamäel, aga kui koju Pärnusse tagasi jõudsin, lõi kõrge palaviku üles. Pärnu haiglas näitasid uuringud verevalumit ja tugevat põletikku, verenäitajad olid halvad. Nädala möödudes tehti uus lõikus," sõnab Jämsä pead vangutades. "Alles nüüd on valu läinud."

Jämsä arvab, et selle suve suurvõistlusteks pole enam mõtet vormi forsseerida. Pigem tasub rahulikult tööle hakata. "Masendusepäevadel – jube, kuidas ma trenni tahtsin! – aitasin end mõttega: hea, et jama juhtus tänavu, mitte olümpiasuvel. Olen aastaid end säästmata Pekingi nimel töötanud..."

Otsus võistlussuvest loobuda pole siiski lõplik: "Kui taastumine on kiire ja varasem vorm edasi aitab, siis vaatame. Peaks poistel mind Müncheni MMil vaja minema, siis loomulikult lähen! Olümpiapiletid on ju mängus!"

Sõidab jalgrattaga elukaaslase tempos

Jämsä paneb natuke imeks, kuivõrd suutsid teda raskel ajal aidata sugulased, nii enda kui elukaaslase Olga omad. "Olgaga me ikka pureleme vahel, aga kui mul raske oli, istus ta kaua mu juures haiglas... Keegi ei öelnud, et mis sa jamad, lõpeta see sport ära. Kõik julgustasid, et küll ma paranen."

Üle-eelmisel nädalavahetusel jälgis Jämsä interneti otselülituse vahendusel Linzi MK-etappi. Ta tunnistab: "Andis adrenaliini küll. Kuus kahepaati ühe sekundi sees, kaks meie paati kambas. Pilti ma ei näinud, aga numbreid jälgides kerkisid meelde mõned oma kunagised võistlused, mõtlesin neid läbi. Huhh, kuidas tahaks võistelda! Pekingiks olen rivis!"

Jämsä lisab õnnelikult: "Veel nädala eest tundsin end aina väsinuna ja tahtsin kogu aeg magada. Nüüd on teine tera. Nüüd tohin jalgrattaga sõita! Ootan, kuni Olga õhtul koju jõuab, siis läheme koos. Mul on praegu täpselt paras tema tempos sõita, aga valu pole!"