Poznanisse pääs olemas

Eesti sõudmise karikavõistluste võiduga ühepaadil Poznani olümpiakvalifikatsiooni regati pääsme lunastanud Andrei Jämsä loodab Eestile sealt Pekingi pileti võidelda, kirjutab Postimees.

 

«See oleks super! Ma ei arva, et olümpiapileti lunastamine võimatu oleks,» arutles kaheaastase võistluspausi järel taas lahingusse astunud Jämsä. «Laagrist tulles püstitasin isegi mõned isiklikud rekordid. Samas ma ei saa veel öelda, et oleksin endisel tasemel. Küll aga olen sinna poole teel.»

 

Lõpetanud 2006. aastal eduka hooaja, mis tipnes Etoni MMi pronksiga neljapaadi esisõudjana, tabasid Jämsat salapärased haigused, mis sundisid mehe peaaegu aastasele võistluspausile.  2007. aasta juulis vaikselt koormusi kasvatama hakanud Jämsä on harjutanud koos Jüri Jaansoni ja Tõnu Endreksoniga Tatjana Jaansoni käe all.


Poznanist Olümpiamängede pääsmeid

Vahetult enne sõudmise kolmandat MK-etappi, 15.-18. juunil, peetakse Poolas Poznanis viimased olümpiapääsmed jagav OM-kvalifikatsiooniregatt. Eestil sõudmisel võib olla lootus, et pikast vigastuspausist taastunud ja tippvormile üha lähemale jõudev Andrei Jämsä näitab head minekut.

Paari hooaja tagune MM-pronksise paarisaeru neljapaadi eessõudja Jämsä on näinud kurja vaeva enese ülestöötamisega ja avaldas lootust, et kui kõik läheb plaanipäraselt ja hetkevorm saab realiseeritud, siis pole koht kolme pileti lunastaja seas utoopia. Kokku stardib ühepaatide konkurentsis 17 meest, esile võib tuua mulluse juunioride maailmameistri, bulgaarlase Alekandar Aleksandrovi, ameeriklase Kenneth Jurkovski, tugeva leedulase Mindaugas Griskonise, Itaaliat esindava Lucca Ghezzi, lätlase Kristaps Bokumsi ning Austria esinumbri Ralph Kreibichi.

Ka mullu alla 23-aastaste maailmameistriks tulnud kaheksapaat proovib peaaegu samas koosseisus õnne (vahetunud on vaid roolimees – Nikita Lunini vahetas välja Indrek Järvoja). Pääsme Pekingisse saab vaid regati võitjapaatkond. Starti tuleb kaheksa meeskonda –  lisaks Eestile ka Valgevene, Horvaatia, Prantsusmaa, Itaalia, Holland, Venemaa ja Shveits. Eesti oktett peaks näitama imelist sõitu, et hellitada lootust Pekingisse sõidule.

Poznani valikregatt teeb õnnelikuks 28 paatkonna liikmed - täpselt niipalju saab kõikide paadiklasside peale olema viimase hetke kvalifitseerujaid.


Oma eelsõidu võit

Andrei Jämsä võitis Poolas Poznanis sõudmise Pekingi olümpia kvalifikatsiooniregatil kindlalt enda eelsõidu ja edenes otse homme peetavasse poolfinaali.
Teiseks jäänud ameeriklast Kenneth Jurkowskit ligi viie sekundiga edestanud Jämsä ei jäänud enda sooritusega sellegipoolest rahule. «Kõige parem enesetunne veel pole. Võrdlen praegust seisu kahe aasta taguse vormiga ning teravusest ja kiirusest jääb veel puudu,» avaldas neljapaadi kunagine ees­sõudja.
«Samas loodan, et nüüd hakkab vorm iga päevaga paremaks minema. Ka täna ei andnud ma endast päris maksimumi.»
«Tugevad sõidud on alles ees. Poolfinaalis pingutavad kõik veel rohkem, siis tulevad tegelikud vahed juba paremini välja,» jätkas ta arutelu.
Eesti neljapaadi peatreener Matti Killing on avaldanud, et juhul kui Jämsä ühepaadil Pekingi olümpiapiletit ei lunasta, siis hakatakse teda ka neljasesse katsetama.
«Ma ei mõtle selle peale praegu üldse. Annan endast ühepaadil maksimumi ja kui siin olümpiapiletit ei tule, siis vaatan edasi,» rääkis Jämsä.
Poznanist lunastavad olümpiapääsme üksnes kolm parimat. Eesti kaheksapaat teeb Poznanis avastardi täna. Pekingisse sõidavad selles klassis üksnes võitjad.
 

Oma poolfinaali võit

Poolas Poznanis toimuval Pekingi olümpiamängude kvalifikatsiooniregatti sõudmises jätkas edukalt Andrei Jämsä, kes nagu eelsõiduski, oli parim ka poolfinaalis.

500 meetrit enne finišit oli Jämsä veel 2,6 sekundit sloveenist Andraz Krakist tagapool, kuid suutis tugeva lõpuspurdiga konkurendi 0,16 sekundiga alistada. Kolmandana lõpetanud horvaat Damir Martin kaotas Jämsäle 0,56 sekundi jagu.

Teise poolfinaali võitis leedulane Mindaugas Griskonis. Pekingi olümpiapileti teenivad Poznanis lõpuks kolm parimat ühepaadimeest, finaal on kavas kolmapäeva hommikul.


Parim sõit on veel ees

Poznanis peetaval olümpia valikvõistlusel võitis ühepaadisõudja Andrei Jämsä oma poolfinaali ja püüab täna Pekingi-pääset.

“Minu parimad sõidud peaksid veel ees olema,” ütles Jämsä, kes näitas aega 6.58,58.

Kuigi poolfinaalides kukkusid välja mitmed favoriidid, ei saa Jämsä end finaali eel ülearu kindlalt tunda. Sest teises poolfinaalis olid neli sõudjat temast kiiremad.

Jagamisele läheb kolm olümpiapiletit. “Soosikud austerlane Ralph Kreibich, bulgaarlane Aleksandar Aleksandrov ja lätlane Kristaps Bokums on rivist väljas. Samal ajal on kõik finaali jõudnud äärmiselt tugevad ja tuleb raske sõit,” ütles Jämsä.


Andrei jõudis finaali

Jämsä võitis oma poolfinaali ajaga 6.58,58, ehkki püsis enamiku distantsist teisel-kolmandal kohal. Ent ta kontrollis sündmuste käiku täielikult – kolmandast kohast allapoole ei tohtinud jääda, kuid neljas mees jäi maha juba poolel distantsil – ning viimasel viiesajal meetril kustus kaua juhtinud sloveen Andraz Krek.
Jämsä ütles sõudeliidu kodulehe teatel, et iga sõiduga lähevad enesetunne ja minek järjest paremaks – sama oli ta lootnud kümmekond päeva tagasi Eesti sprindimeistrivõitluste aegu.
"Minu parimad sõidud peaksid veel ees olema. Mõnes mõttes on hea teada, et mitu võistluseelset soosikut on juba enne finaali rivist väljas. Samas sõidavad finaalis äärmiselt tugevad sõudjad ja homme tuleb raske päev. Õhtul teen lõdvestava treeningu," rääkis Jämsä eilse sõidu järel.
Teine poolfinaal oli märksa kiirem, selle võitis Jämsä omast kaheksa sekundit parema ajaga leedulane Mindaugas Griskonis. Veel neljas mees sai aja 6.54. Ent nagu märgitud, polnud Jämsäl vajadust liialt jõudu kulutada.
Tänases finaalis peab ta jõudma kolme parema sekka, sest esikolmik teenib pääsme Pekingi olümpiale. Kui Jämsä seda suudab, peab nimelt tema minema ka Pekingis selles paadiklassis starti.
 

Pilet käes

                                                                     Foto: Igor Meijer

Andrei Jämsä sai Poolas Poznanis toimuval olümpia kvalifikatsiooniregatil ühepaadi finaalsõidus kolmanda koha ja lunastas sellega Pekingi olümpiamängude pileti.
Jämsä alustas hästi: 500 meetri peal oli ta teine, 1000 meetri peal kolmas.
Ent 1500 meetri peal oli 26-aastane pärnakas juba neljandaks langenud. Viimase 500 meetriga suutis eestlane kreeklasest Christou Ioannisest mööduda ning viimasena olümpiapileti napsata.
Kreeklast edestas ta napi, 18 sajandiksekundilise eduga.
Olümpiapileti lunastas kolm parimat: ameeriklasest võitja Kenneth Jurkowski (7.18,00), teiseks jäänud leedukas Mindaugas Griskonis (7.18,51) ning Andrei Jämsä (7.20,15)
Neljas oli kreeklane Ionnis Christou (7.20,33) ja viies horvaat Damir Martin (7.25,17). Kuuendaks jäeti sloveenlane Andraz Krek (7.27,51)
 

Uskumatu tegu Andrei!!!

Kui keegi Eesti olümpiakoondislastest väärib erilist imetlust, siis eilsest on see sõudja Andrei Jämsä. Eelmise hooaja haiguse tõttu vahele jätnud ja tänavusekski poolikult valmistunud Jämsä võitles Poznanis ühepaadil välja olümpiakoha!

"See oli elu üks raskematest sõitudest. Olin nii läbi, et võinuksin lõpujoonel ümber minna," ohkab Jämsä. Aga siis lööb ta hääl särama: "Tõestasin, et suutsin tippsporti tagasi tulla. See on pärast kahte neljapaadil võidetud MM-medalit minu jaoks elu kolmas tulemus! Pärast haigust ja veel ühepaadil olümpiakoht võita – supertunne!"

Päästvad 18 sajandikku

Poznani valikregati finaal. Kuus meest stardis, neist pooled pääsevad Pekingisse. Esimese distantsiveerandi ehk 500 meetri läbimise järel asub Jämsä leedulase Mindaugas Griskonise järel teisel kohal. Kilomeetri peal on ta endast mööda lasknud ameeriklase Kenneth Jurkowski, poolteisel kilomeetril 0,37 sekundiga ka kreeklase Yannis Hristou. Kas ta jääb tõesti esimesena välja? Ei! Lõpujoone ületab Jämsä 0,18 sekundit enne kreeklast.

Võitja Jurkowski aeg on 7.18 ehk mitukümmend sekundit kehvem kui päev varem poolfinaalis. "Puhus kerge vastutuul," selgitab Jämsä, kes ise lõpetab Griskonise järel 7.20,15ga. "Teised mehed olid tugevad, lausa ootamatult tugevad. Mul polnud viimase veerandi alguses aega karta, et jään olümpiamängude ukse taha. Panin täiega edasi. Lõpujoonel tundus, et olen kreeklasest ees, aga täit kindlust mul küll polnud. Alles tabloolt tulemusi vaadates sai kõik selgeks."

Poznanis on kohal ka sõudeliidu president Rein Kilk, kes hüüatab telefonitorusse ainult temale omase ettevaatava lennukusega: "Andrei lõi meie plaanid veidi segamini, veel mõni aeg tagasi oli ühesel olümpiakohta raske loota. Nüüd tuleb arutada, kas ta sõidab olümpial kahte distantsi."

Vaidleb presidendile vastu

Mõistagi näeks Kilk Jämsät ka oma lemmiklapses neljapaadis, mille alapresident kolme aasta eest Pühaks Lehmaks ristis. Ent Jämsä annab konkreetse vastuse: "Olümpial kahes klassis võistlemine pole võimalik, see ei tuleks kummalegi paadile kasuks. Pekingis astuvad ju vastu veel tugevamad vastased kui siin! Proovin vormi veelgi parandada ja annan ühepaadis endast parima, kui ma selles klassis Eestile koha tõin ja reeglite kohaselt selles ka olümpial võistlema pean."

Jämsät tabas üle-eelmise aasta lõpus salapärane kõhuvalu, mille põhjusele arstid jälile ei saanud. Kaks lõikust ei aidanud, antibiootikumikuurid ka mitte. Organism nõrgenes, aasta tagasi ei saanud Jämsä enam hingeldamata trepistki üles. Koos elukaaslasega jalgrattaga sõitmine kujutas endast parajat koormust.

Lõpuks avastati lihaserebend, mis põhjustas valu. Et see taas tunda ei annaks, teeb mees eriharjutusi. Alles tänavu talvel sai Jämsä hakata Tatjana Jaansoni juhendamisel end tipu poole tagasi viima. Aeroobne põhi on elu parim, kuid anaeroobset tööd on ta jõudnud teha vaevalt poolteist kuud. "Ma ei osanud ette näha, et vigastusejärgselt nii kiiresti taseme taastan," rõõmustab Jämsä, kes viimaste kuude jooksul kartis kõige enam seda, et ajast jääb lihtsalt puudu.

Eesti kaheksapaat imet ei teinud, lõpetades viienda kohaga. Ent ka valikregati finaali jõudmine oli väärt saavutus, sest Pekingis lubatakse veele ainult kaheksa kuninglikku paati. Viimase olümpiakoha noppis Holland.

Nagu neli aastat tagasi Ateena olümpial, on Eesti sõudmine ka Pekingis esindatud kolmes klassis lisaks Jämsäle osalevad kahe- ja neljapaat.


üles                                                                                              avalehele