Piinast prii Jämsä ihkab end üles töötada


Veel pool aastat enne olümpiat pelgasid asjatundjadki, et Andrei Jämsä karjäär on läbi, ometi murdis vigastusest piinatud sõudja ühepaadil olümpiale.

Shunyi sõudekanalil sattus Jämsä uuesti piinadesse, ei jaksanud laupäevases eelsõidus üldse aere tõmmata. Eilses veerandfinaalis suutis neljapaadi MM-i kahekordne pronksimees oma energia vallandada ja end vaat et pildituks sõita. Poolfinaali pääsemiseks sellest siiski ei piisanud, pärnulane pidanuks läbima 2000 meetrit 5,5 sekundit kiirem.

“Olen rahul, et sõitsin end täiesti tühjaks," ütles väsimusele alistunud Jämsä. “Kui lõpuni jäi 200 meetrit, polnud üldse enam jõudu. Aga ma pole pettunud. Kui talvel sain jamast lahti, tahtsin jõuda kiiresti vormi, aga selleks jäi liiga vähe aega."

Ka neljapaat meelitab

2006. aasta sügisel vaevama hakanud kõhuvalu põhjuse otsimisele kulus meedikutel üle aasta, kuni selgus, et Jämsät vaevas lihaserebend. Talle tehti kaks operatsiooni. Jämsä langes neljapaadist välja, isegi sõudmist hästi tundvad inimesed kahtlesid, kas ta murrab tippu tagasi.

Jämsä ise ja tema treener Tatjana Jaanson uskusid, et murrab. Olümpia kvalifikatsioonivõistlusel Poznanis kaotas ta võitjale Ken Jurkowskile USA-st ja Mindaugas Grisˇkonisele Leedust napilt, edestas aga kreeklast Ioannis Christoud. Pekingis edenesid need kõik kolm sõudjat poolfinaali.

“Lootsin saada olümpiaks paremat vormi, aga ei saanud," ütles nüüd C-finaalis 13. koha eest võitlema hakkav Jämsä. “Pärast Poznani etteastet treenisin väga tugeva tahtmisega. Võib-olla pingutasin ülearu."

Kuigi Jämsä kaalub võimalust ühepaadil jätkata, kuulub osa tema sõudmiskirest ka neljapaadile. “Neljapaadil oli hea meeskond ja kiirus, paat nagu lendas ja see ahvatleb siiani," lausus Jämsä.

                                                         (12.08.2008 Eesti Päevaleht Andrus Nilk)